Με επίδοση στα 8.22μ. ο Έλληνας πρωταθλητής κατέκτησε για δεύτερη συνεχόμενη διοργάνωση τον τίτλο του πρωταθλητή στο παγκόσμιο κλειστού στίβου στη Γλασκώβη.

Παγκόσμιος πρωταθλητής με χρυσό μετάλλιο στο άλμα εις μήκος για δεύτερη συνεχόμενη διοργάνωση κατέκτησε ο Μίλτος Τεντόγλου, εδραιώνοντας την θέση ως ο κορυφαίος αθλητής στον πλανήτη στο αγώνισμά του.

Ο Μίλτος Τεντόγλου διατήρησε τον τίτλο του πρωταθλητή κόσμου που είχε κατακτήσει πριν από δύο χρόνια στη διοργάνωση του Βελιγραδίου.

Το ασημένιο μετάλλιο πήρε ο Ιταλός Ματία Φουρλάνι που είχε και αυτός επίδοση 8,22 μέτρα, ωστόσο ο Τεντόγλου είχε καλύτερο δεύτερο άλμα (8,19 μέτρα έναντι 8,10 μέτρα).

Τρίτος στο βάθρο ανέβηκε ο ο Τζαμαϊκανός Κάρεϊ ΜακΛάουντ με 8,21 μέτρα, επίδοση που αποτελεί εφετινό ρεκόρ.

Τεντόγλου και Φουρλάνι σε μία αναμέτρηση – θρίλερ είχαν ίδιο καλύτερο άλμα, στα 8,22 μέτρα, αλλά ο Έλληνας πρωταθλητής είχε καλύτερη δεύτερη προσπάθεια και κατέκτησε μία ακόμη κορυφή, υπερασπιζόμενος το χρυσό του μετάλλιο από το προηγούμενο παγκόσμιο πρωτάθλημα κλειστού στίβου. Ο Τεντόγλου έγινε μάλιστα στα 26 του χρόνια, μόλις ο τέταρτος αθλητής στην ιστορία με δύο συνεχόμενες πρώτες θέσεις σε αυτό το επίπεδο.

Η αναμέτρηση
Τρομερό ήταν το πρώτα άλμα από τον Τεντόγλου,στα 8,22 μέτρα. Παίρνει από νωρίς προβάδισμα στον τελικό, ο Έλληνας πρωταθλητής.

Ίδιο άλμα και από τον Ιταλό Φουρλάνι, ο οποίος “πιάνει” τον Τεντόγλου στην πρώτη θέση.

Δεύτερο άλμα στα 7,94 για τον Μίλτο Τεντόγλου. Ο Φουρλάνι έκανε 7,91 μέτρα στη δεύτερη δική του προσπάθεια και έμεινε πίσω προς το παρόν, στη “μάχη” με τον Τεντόγλου.

Άκυρο το τρίτο άλμα από τον Μίλτο Τεντόγλου. Ήταν μεγάλο άλμα, αλλά δεν πάτησε σωστά ο Έλληνας πρωταθλητής.

Ο Αμερικανός Λόσον έκανε άλμα στα 8,06 μέτρα και ανέβηκε στην τρίτη θέση.

Τέταρτο άλμα στα 8,10 μέτρα από τον Φουρλάνι, περνάει μπροστά από τον Τεντόγλου με καλύτερη δεύτερη προσπάθεια.

“Απάντησε” αμέσως όμως ο Τεντόγλου με 8,15 μέτρα στο δικό του τέταρτο άλμα και βρέθηκε ξανά στην κορυφή!

Ο Τζαμαϊκανός Μακλάουντ έκανε άλμα στα 8,21 μέτρα και “απείλησε” τους δύο πρωτοπόρους, που έχουν καλύτερο άλμα στα 8,22 μέτρα.

Νέο μεγάλο άλμα από τον Φουρλάνι, στα 8,05 μέτρα στην 5η του προσπάθεια, αλλά παραμένει δεύτερος.

Πέμπτο άλμα και από τον Τεντόγλου στα 8,11 μέτρα. Δεν αλλάζει κάτι, είναι πάντα πρώτος ο Έλληνας πρωταθλητής.
Άκυρο τελευταίο άλμα από τον Φουρλάνι και ο Μίλτος Τεντόγλου κατακτά το χρυσό μετάλλιο!

Έχοντας εξασφαλίσει το χρυσό μετάλλιο, Μίλτος Τεντόγλου έκανε 8,19 στο τελευταίο του άλμα και ολοκλήρωσε με εντυπωσιακό τρόπο το παγκόσμιο πρωτάθλημα κλειστού στίβου στη Γλασκώβη.

Ο Τζαμαϊκανός Κάρεϊ ΜακΛάουντ με άλμα στα 8.21 μέτρα, έμεινε στην τρίτη θέση και το χάλκινο μετάλλιο.

Τεντόγλου: “Χάλια ο αγώνας μου”

Στις πρώτες δηλώσεις του ο Μίλτος Τεντόγλου δήλωσε ότι δεν είναι ικανοποιημένος από την εμφάνιση του .”Χάλια ήταν ο αγώνας μου”, είπε για να συνεχίσει: Δεν μου έβγαινε με τίποτα η επίδοση δεν το ευχαριστήθηκα”.Πολύ κακός αγώνας, έκανα χαμηλά 8αρια”.