Έπειτα από τρεις διαδοχικές νίκες, ο Ολυμπιακός γνώρισε εντός έδρας ήττα (στο ΣΕΦ) με 71-76 από τη Φενερμπαχτσέ, στο πλαίσιο της 31ης αγωνιστικής της Euroleague.

Ο Ολυμπιακός, όπως και στα περισσότερα ματς στο ΣΕΦ τη φετινή αγωνιστική περίοδο, δεν μπήκε καλά στην πρώτη περίοδο και με το… καλημέρα κυνηγούσε στο σκορ.

Η Φενέρ που μετά τις προσθήκες που έκανε είναι μια άλλη ομάδα, στο πρώτο τρίλεπτο ήταν μπροστά 8-0 (!) χωρίς να κάνει κάτι εντυπωσιακό.

Απλά οι «ερυθρόλευκοι» τα έκαναν όλα λάθος σε άμυνα και επίθεση. Το πρώτο καλάθι ήρθε από τον Τζένκινς (2-8, 6.12 για το τέλος της πρώτης περιόδου) αλλά οι Τούρκοι ήταν εξαιρετικοί αμυντικά και στην επίθεση σημείωναν εύκολους πόντους αφού δεν υπήρχε άμυνα από την πλευρά του Ολυμπιακού. Έτσι η διαφορά πήγε στο +12 για τη Φενέρ (2-14) και στο +13 (7-20), με τους Πρίντεζη, Σπανούλη να…κατεβάζουν τη διαφορά στους εννέα πόντους (11-20) στο φινάλε της περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, το σκηνικό κάπως άλλαξε με τον Λαρεντζάκη και πάλι να δίνει πάλι λύσεις στην επίθεση αλλά υπήρχε ζήτημα στην άμυνα, με την ομάδα της Φενέρ να παίρνει πόντους, εύκολους μάλιστα, από αρκετούς παίκτες της και έτσι η διαφορά δεν μπορούσε να κατέβει αρκετά. Τα λάθη (10 στο πρώτο ημίχρονο) ο Ολυμπιακός τα…πλήρωσε με τη Φενέρμπαχτσε να παίζει απλά αλλά σωστά και έτσι η διαφορά πήγε στο +16 (25-41) με το υπέροχο καλάθι του Βέσελι μετά τη συνεργασία που είχε με τον Ντε Κολό. Οι δυο τους συνεργάστηκαν ξανά με τον Βέσελι και πάλι να εκτελεί μετά την ασίστ του Γάλλου για το 25-43 (+18 για τους Τούρκους), με τον Σπανούλη να διαμορφώνει το τελικό για το πρώτο ημίχρονο (27-43) με 2/2 βολές.

Σε ένα πρώτο ημίχρονο όπου ο Βέσελι είχε 10 πόντους χωρίς να χάσει σουτ, ο Ντε Κόλο μόλις 2 πόντους αλλά με 6 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ισάριθμες ασίστ και ισάριθμα λάθη. Βοήθειες έδωσε και ο Ντανίλο Μπαρτέλ για τη Φενέρ που είπαμε και πιο πάνω πως πήρε σχεδόν από όλους τους παίκτες κάτι, σε αντίθεση με τον Ολυμπιακό που σε ένα ακόμη πρώτο ημίχρονο στο ΣΕΦ ήταν κακός επιθετικά (8/28) και το μόνο καλό ήταν πως η Φενέρ δεν έβρισκε στόχο από την περιφέρεια (1/7 τρίποντα). Οι Σλούκας, Λαρεντζάκης είχαν από 6 πόντους αλλά η ομάδα δεν είχε καθόλου δημιουργία (11 ασίστ η Φενέρ, 4 ο Ολυμπιακός).

Ο Ολυμπιακός μπήκε καλά έκανε ένα γρήγορο 5-0 (!), η Φενέρ συνέχισε να στηρίζεται σε Ντε Κολό, Βέσελι, αλλά οι παίκτες του Μπαρτζώκα για ακόμη μία φορά ήταν διαφορετικοί στο β’ ημίχρονο και παίζοντας πολύ ωραίο μπάσκετ σε άμυνα και επίθεση, με ένα 12-2 (!) μείωσε τη διαφορά στους έξι (39-45) με το τρίποντο του Βεζένκοφ και τον Ντε Κολό να έχει φορτωθεί με τρία φάουλ. Ο Ολυμπιακός στο παρκέ με Σλούκα, Τζένκινς, ΜακΚίσικ, Βεζένκοφ και Έλις στο παρκέ, λειτούργησε καλύτερα στην άμυνα και παίζοντας πιο γρήγορα στην επίθεση επέστρεψε. Η Φενέρ βέβαια είναι μια έμπειρη ομάδα και κατάφερε να βάλει…φρένο στον Ολυμπιακό που είχε πάρει φόρα και με ένα 4-0 (4/4 βολές) η διαφορά πήγε πάλι στο +10 για τους Τούρκους (39-49, 4.22 για το φινάλε) οι οποίοι δεν ήταν εύστοχοι από την περιφέρεια και έτσι…χτύπησαν κοντά στο καλάθι με τον Πιερ να γράφει και το 39-51 και τον Σλούκα να…απαντάει με τρίποντο (42-51) και τον Ολυμπιακό να παλεύει και να προσπαθεί, κυνηγώντας ξανά να γυρίσει ένα ματς που φάνταζε χαμένο μετά το κάκιστο πρώτο ημίχρονο. Έδειξε πως μπορούσε, βρήκε τον δρόμος προς τον καλάθι με τον Πρίντεζη στα τελευταία λεπτά της περιόδου αλλά έκανε τη…ζημιά ο Πιερ με ένα τρίποντο μαχαιριά και το δεκάλεπτο τελείωσε με τη Φενέρ να είναι μπροστά με 58-49 (22-15 υπέρ του Ολυμπιακού το επί μέρους σκορ).

Το τελευταίο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τρίποντο του Κουίν στο τέλος της επίθεσης και ένα εύκολο καλάθι από τον Μπράουν, μετά το λάθος του Σλούκα και έτσι βρέθηκε ο Ολυμπιακός και πάλι να κυνηγάει να μαζέψει τη διαφορά με τον χρόνο να πιέζει και τη Φενέρ και να βρίσκει λύσεις και από την περιφέρεια και να φτάνει στη νίκη. Με καλάθι του Βέσελι η διαφορά πήγε στο +17 (53-70) με τον σέντερ των Τούρκων και τον Πιερ να κάνουν εξαιρετικό παιχνίδι. Οι Λαρεντζάκης, Ζαν Σαρλ με δικούς τους πόντους δεν άφησαν τη διαφορά να ανέβει ακόμη περισσότερο, με τον Ολυμπιακό μειώνει ακόμη περισσότερο με τέσσερις συνεχόμενους πόντους του Βεζένκοφ (64-72) και ένα καλάθι του Ζαν Σαρλ (66-72), με τον Λαρεντζάκη να βοηθάει σε άμυνα και επίθεση αλλά ο Βέσελι έγραψε το 74-66. Ο Σλούκας με τρίποντο μείωσε ακόμη περισσότερο (69-74) ενώ απέμεναν 15 δευτερόλεπτα, με τη Φενέρ να κάνει πάλι λάθος. Ο Ζαν Σαρλ μείωσε σε 71-74 και ακολούθησε φάουλ στον Ντε Κολό. Ο Γάλλος με 2/2 βολές έγραψε το 76-71 που ήταν και το τελικό σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 11-20, 27-43, 49-58, 71-76.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Χάρισον (0/1 δίποντο, 0/2 τρίποντα), Λαρεντζάκης 9 (3/5 τρίποντα), Σπανούλης 6 (1/2 δίποντα, 4/4 βολές), Σλούκας 12 (0/2 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 3/3 βολές, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα, 5 λάθη), Βεζένκοβ 15 (3/5 δίποντα, 3/7 τρίποντα), Πρίντεζης 7 (1), Ζαν-Σαρλ 16 (8/8 δίποντα, 8 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Τζένκινς 2, Κουφός, Έλις 4 (7 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ (0/3 δίποντα, 0/4 τρίποντα)

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Κοκόσκοβ): Μπράουν 8 (3/5 δίποντα, 2/2 βολές), Γκούντουριτς 2, Μαχμούτογλου, Ο’ Κουίν 9 (3/4 δίποντα, 1/1 τρίποντο), Ντε Κολό 7 (1/3 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 2/2βολές, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα), Πιέρ 15 (4/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 4/4 βολές, 4 ασίστ), Μπάρτελ 6 (3/4 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Βέσελι 18 (7/9 δίποντα, 4/4 βολές), Σιπάχι 5 (1), Ντουβερίογλου 6

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 17/33 δίποντα, 10/29 τρίποντα, 7/8 βολές), 33 ριμπάουντ (19 αμυντικά – 14 επιθετικά), 15 ασίστ, 9 κλεψίματα, 20 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Φενέρμπαχτσε: 26/38 δίποντα, 4/19 τρίποντα, 12/12 βολές, 29 ριμπάουντ (22 αμυντικά – 7 επιθετικά), 18 ασίστ, 12 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 16 λάθη

Πηγή: fosonline.gr