Ένας καταπληκτικός Γιάννης Αντετοκούνμπο οδήγησε τους Μπακς σε μεγάλη νίκη, 117-114 επί των Νετς στο Μιλγουόκι.

Έκανε ρεκόρ για τη φετινή σεζόν με 49 πόντους (3/6 βολές, 17/28 δίποντα και 4/8 τρίποντα, ενώ είχε 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο, 3 τάπες και μόλις 1 λάθος) στα 35 λεπτά που αγωνίστηκε.

Ο Γιάννης είναι ο αδιαμφισβήτητος ηγέτης των Ελαφιών. Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός πως στην κρίσιμη τρίτη περίοδο είχε πάρει από το χέρι την ομάδα του, αφού είχε σκοράρει και τους 16 πρώτους πόντους, όντας η αιχμή του δόρατος σε όλες τις επιθέσεις.

Το ρεκόρ καριέρας του είναι 52 πόντοι…

Οι Μπακς βρέθηκαν στο -14 στην πρώτη περίοδο, αλλά κατάφεραν άμεσα να επιστρέψουν στο ματς. Ο Κρις Μίντλετον είχε 26 πόντους, 11 ριμπάουντ και 6 ασίστ και ο Τζρου Χόλιντεϊ 18 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Από τους Νετς, εκπληκτικός ήταν ο Κέβιν Ντουράντ με 42 πόντους και 10 ριμπάουντ, αλλά αστόχησε στα δύο τελευταία κρίσιμα σουτ…

Οι δύο ομάδες θα αναμετρηθούν ξανά στο Μπρούκλιν, τα ξημερώματα της Τετάρτης.