Οι Μπακς δεν καταθέτουν τα όπλα! Σε ένα ματς που κρίθηκε στο… νήμα, επικράτησαν 86-83 των Νετς στο Μιλγουόκι και μείωσαν σε 2-1 τη σειρά των ημιτελικών της Ανατολής.

Η ομάδα του Μάικ Μπουντενχόλζερ, που προηγήθηκε με +21 στην αρχή αλλά βρέθηκε στο -3 λίγο πριν το τέλος, στηρίχτηκε στους αστέρες της. Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο είχε 33 πόντους (4/9 βολές, 13/23 δίποντα, 1/8 τρίποντα), 14 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ενώ ο Κρις Μίντλετον είχε 35 πόντους και 15 ριμπάουντ «μιλώντας» σε καθοριστικά σημεία.

Πολύτιμος ο Μπρουκ Λόπεζ με 3 πόντους, 11 ριμπάουντ και 6 τάπες, ενώ ο Τζρου Χόλιντεϊ πέτυχε το καλάθι της προσπέρασης στα 11,4’’ πριν το τέλος.

Για τους Νετς ο Κέβιν Ντουράντ ήταν καταπληκτικός στην τέταρτη περίοδο και τελείωσε το ματς με 30 πόντους, 11 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 4 κλεψίματα, ενώ 22 είχε ο Κάιρι Ίρβινγκ και 16 ο Μπρους Μπράουν (μαζί με 11 ριμπάουντ), αλλά αστόχησε στην κρίσιμη επίθεση.
Το τέταρτο ματς θα γίνει το βράδυ της Κυριακής (22:00 ώρα Ελλάδας) και πάλι στο Μιλγουόκι.

Οι γηπεδούχοι άρχισαν εντυπωσιακά το ματς και προηγήθηκαν 30-9 στην πρώτη περίοδο με τον Greek Freak να έχει 15 πόντους και 7 ριμπάουντ στο διάστημα αυτό. Οι Νετς, ωστόσο, με ένα απίστευτο 20-3 στο πρώτο μισό της δεύτερης περιόδου πλησίασαν στο σουτ, 33-31 και έκτοτε το ματς ήταν για πολύ γερά νεύρα.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν για πρώτη φορά στα τέλη της τρίτης περιόδου (64-65) και με σερί μεγάλα σουτ του Ντουράντ έφτασαν στο 80-83 με 1:23 να απομένει. Όμως οι Μπακς με καλάθι του Μίντλετον και προσωπική ενέργεια του Χόλιντεϊ πέρασαν μπροστά με 84-83 στα 11,4’’ πριν το τέλος. Οι παίκτες του Νας τα έκαναν θάλασσα στην επόμενη κατοχή, με τον Μπράουν να αστοχεί και τον Γιάννη να κερδίζει φάουλ στα 2,8’’. Το επόμενο έγινε αμέσως μετά στον Μίντλετον που με 2/2 βολές στα 2,1’’ έκανε το 86-83. Μετά το τάιμ άουτ ο Ντουράντ επιχείρησε ένα πολύ δύσκολο, μακρινό και υπό πίεση τρίποντο, χωρίς να βρει στόχο.

Δωδεκάλεπτα: 30-11, 45-42, 67-65, 86-83

Πηγή:Bwin-ΣΠΟΡ FM