Η Μαρία Σάκκαρη καθάρισε με 2-1 την Ιρίνα Μπέγκου και προκρίθηκε στον τελικό του όπεν της Αγίας Πετρούπολης.

Τον δεύτερο τίτλο της καριέρας της θα διεκδικήσει στην Αγία Πετρούπολη η Μαρία Σάκκαρη.

Η κορυφαία ελληνίδα τενίστρια επικράτησε 6-4, 6-7, 6-4 της Ιρίνα Μπέγκου στα ημιτελικά και τσέκαρε το εισιτήριο για τον αυριανό τελικό (Κυριακή 13/2) και επέστρεψε στη διεκδίκηση τίτλων μετά τον τελικό της Οστράβα.

Το ματς ήταν συναρπαστικό και ξεπέρασε τις τρεις ώρες, με τη Σάκκαρη να παίρνει τη νίκη με κατάθεση ψυχής.

Το πρώτο σετ πήρε φωτιά στο φινάλε, με τη Σάκκαρη να κάνει το μπρέικ στο 5-3. Η Ρουμάνα αντίπαλός της απάντησε, όμως η Ελληνίδα τελείωσε το σετ με 6-4

Θρίλερ έγινε στο δεύτερο σετ, με την Μπέγκου να ξεκινάει με μπρέικ και τη Σάκκαρη να ισοφαρίζει στο 2-2. Οι δύο παίκτριες κράτησαν το σερβίς τους και έλυσαν τις διαφορές τους στο τάι μπρέικ, το οποίο κατέκτησε η Μπέγκου.

Χαμός με… επτά μπρέικ έγινε στο τρίτο σετ! Η Σάκκαρη πήρε προβάδισμα (0-2), όμως η Μπέγκου ισοφάρισε. Η Ελληνίδα απάντησε ξανά, με τις δύο παίκτριες να κάνουν το ένα μπρέικ μετά το άλλο. στο δέκατο γκέιμ, όμως, η Σάκκαρη άντεξε και έκανε το 2-1 σετ με 6-4.

Στον τελικό θα αντιμετωπίσει τη νικήτρια του άλλου ημιτελικού, ανάμεσα στην Ανέτ Κονταβέιτ και τη Γέλενα Οσταπένκο.