Στον παλμό του Ημιμαραθωνίου της Αθήνας ο ΟΠΑΠ
![Στον παλμό του Ημιμαραθωνίου της Αθήνας ο ΟΠΑΠ](https://www.bigpost.gr/wp-content/uploads/2022/03/127.jpg)
Μαζική συμμετοχή, δρομείς από όλες τις περιοχές της Ελλάδας, αλλά και από το εξωτερικό, πλήθος θεατών και μοναδικές εμπειρίες είχε ο εφετινός Ημιμαραθώνιος της Αθήνας.
15.000 δρομείς από νωρίς το πρωί βρέθηκαν στα σημεία εκκίνησης, πανέτοιμοι παρά το τσουχτερό κρύο και το χιονόνερο, για τα δύο αγωνίσματα των 21 και 5 χιλιομέτρων στην καρδιά της πρωτεύουσας. Ο ΟΠΑΠ, Μέγας Χορηγός του ΣΕΓΑΣ, για μια ακόμη φορά , όπως μόνο αυτός γνωρίζει, παρείχε μοναδικές εμπειρίες.
Το σύνθημα για να ξεκινήσει η πρώτη μεγάλη δρομική διοργάνωση της χρονιάς δόθηκε στις 8:30, με την εκκίνηση της ημιμαραθώνιας διαδρομής των 21 χλμ. στην οποία συμμετείχαν 6.000 δρομείς. Η δράση κορυφώθηκε στις 11:45, όταν ακόμη 9.000 δρομείς βρέθηκαν στη γραμμή εκκίνησης του αγώνα δρόμου των 5 χλμ., χορηγός του οποίου ήταν ο ΟΠΑΠ.
![](https://www.bigpost.gr/wp-content/uploads/2022/03/12-1-600x371.jpg)
Καμίλ Ζίγκλερ, Εκτελεστικός Πρόεδρος ΟΠΑΠ, Σπύρος Δρακόπουλος, Β’ Γενικός Γραμματέας ΠΟΕΠΠΠ, Μανώλης Σταυρουλάκης, Public and Media Relations Director, OΠΑΠ Champions με την ΟΠΑΠ Running Team
![](https://www.bigpost.gr/wp-content/uploads/2022/03/68-600x400.jpg)
Θανάσης Μπασδέκης, υπεύθυνος χορηγιών του ΟΠΑΠ και ο Μανώλης Σταυρουλάκης, Public and Media Relations Director
Πριν από την έναρξη των αγώνων, η ΟΠΑΠ Running Team και άλλοι δρομείς, έκαναν την απαραίτητη προθέρμανση στην πλατεία Παλαιάς Βουλής, υπό την καθοδήγηση εξειδικευμένων γυμναστών.
![](https://www.bigpost.gr/wp-content/uploads/2022/03/319-600x434.jpg)
![](https://www.bigpost.gr/wp-content/uploads/2022/03/410-600x400.jpg)
Κατά μήκος της διαδρομής η ομάδα τυμπανιστών έδινε στους δρομείς ρυθμό και στην τελική ευθεία πριν τον τερματισμό, στη διασταύρωση των οδών Πανεπιστημίου και Βουκουρεστίου, οι ήχοι από το δυνατό dj set τους έδινε περαιτέρω ώθηση.
Επίσης, σε γιγάντιες οθόνες στο ίδιο σημείο μετέφεραν ζωντανά την εικόνα των αγώνων, με τους συμμετέχοντες να βρίσκονται σε πρώτο πλάνο.
Τη μεγάλη «διαφορά» σε αυτή την ιδιαίτερα ψυχρή ημέρα, έκανε το pasta party που πραγματοποίησε ο ΟΠΑΠ στο κατάστημα του δικτύου του στην οδό Σίνα, καθώς ήταν η πλέον κατάλληλη επιλογή για όσους αμέσως μετά τον αγώνα ήθελαν να ανακτήσουν τη χαμένη τους ενέργεια.
Ολες οι Ειδήσεις
- Ολυμπιακοί Αγώνες 2024: Η εκπληκτική εμφάνιση της Σελίν Ντιόν μετά τα προβλήματα υγείας (βίντεο)
- Ολυμπιακοί Αγώνες 2024: Η Ολυμπιακή Φλόγα άναψε στον εντυπωσιακό βωμό – αερόστατο (βίντεο)
- Πύργος: Ξεκληρίστηκαν δύο οικογένειες από το σοκαριστικό τροχαίο με την νταλίκα – Μάχη για τη ζωή του δίνει 19χρονος τραυματίας
- Ολυμπιακοί Αγώνες 2024: Η είσοδος της ελληνικής αποστολής με σημαιοφόρους Αντετοκούνμπο – Ντρισμπιώτη – Βίντεο
- Ολυμπιακοί Αγώνες: Η εμφάνιση της Lady Gaga αλά καμπαρέ στην τελετή έναρξης – Βίντεο
- Ολυμπιακοί Αγώνες 2024 – Συγκινημένοι Αντετοκούνμπο – Ντρισμπιώτη : Δεν το πίστευα ότι θα φτάσω σε αυτό το σημείο, λέει ο Greek Freak (βίντεο)
- Νέες αποκαλύψεις για τον προπονητή της ενόργανης – Σε συμπληρωματική κατάθεση η πρώην πρωταθλήτρια που τον κατήγγειλε για απόπειρα βιασμού της
- Ολυμπιακοί Αγώνες: Τα σχόλια για τον μοναδικό τρόπο που ο Αμερικανός ράπερ Snoop Dogg συμμετείχε στη λαμπαδηδρομία
Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο Bigpost.gr
Ακολουθήστε το Bigpost.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις
Κάνε Like στη σελίδα μας στο facebook