Η Εθνική Ομάδα μπάσκετ προκρίθηκε στους 8 του Ευρωμπάσκετ 2022 με νίκη επί της Τσεχίας με 94-88, και την Τρίτη θα διεκδικήσει με αντίπαλο την Γερμανία μια θέση στα ημιτελικά.

Η Εθνική Ομάδα πήρε την πρόκριση για τους 8 με την άψογη παρουσία των παικτών, με δύο μεγάλα τρίποντα του ανεπανάληπτου Γιάννη Αντετοκούνμπο, ενώ καθοριστικοί στον αγώνα ήταν οι Νικ Καλάθης και Γιαννούλης Λαρεντζάκης.

Το ματς
Το ματς ξεκίνησε με ένα άστοχο ελληνικό σουτ και ένα λάθος. Το πρώτο καλάθι, όμως, ήταν προϊόν μιας συνεργασίας Καλάθη – Παπαγιάννη με τη γνωστή κατάληξη. Ο καλύτερος οιωνός για το υπόλοιπο της βραδιάς.

Γρήγορα η Εθνική, είτε σε σετ επίθεση, είτε σε αιφνιδιασμό, κατάφερε να προηγηθεί με 11-2. Με τον Κώστα Παπανικολάου να έχει 5 πόντους στο ξεκίνημα, τον Γιάννη Αντετοκούνμπο 3 ριμπάουντ και τον Νικ Καλάθη 3 ασίστ.

Λίγο αργότερα, ο Καλάθης βρήκε στόχο και πίσω από τα 6.75, όπως κάνει σε όλο το τουρνουά για το 14-6, ενώ ο Παπαγιάννης, στην εξαιρετική εκκίνησή του, έφερε τη διαφορά στους 10 (16-6).

Ο Δημήτρης Ιτούδης διάλεξε να βάλει από νωρίς τα ατού του στο παρκέ, ρίχνοντας τον Κώστα Σλούκα. Η κίνησή του συνέπεσε με την αντίδραση της Τσεχίας, η οποία έβαλε και αυτή δύο ψηλούς στο παρκέ (Μπάλβιν-Βέσελι) είχε καταφέρει να μειώσε σε 16-13. Την ίδια στιγμή, οι Τσέχοι αντιμετώπισαν εξαιρετικά τον Γιάννη Αντετοκούνμπο.

Το τσέχικο σερί σταμάτησε στο 12-0 και το σκορ έγινε 18-16 υπέρ της Τσεχία. Συνολικά, οι Τσέχοι «έτρεξαν« ένα επί μέρους 14-2.
Το δεκάλεπτο του Βέσελι
Στο ξεκίνημα της 2ης, η Ελλάδα είχε λάθη και άστοχα σουτ. Όμως δύο τρίποντα του Σλούκα, στο τέλος της επίθεσης, και του Παπαπέτρου, έδωσαν στην Ελλάδα προβάδισμα 27-24.

Οι Τσέχοι είχαν απάντηση και γι’ αυτό, με τον Γιαν Βέσελι να δημιουργεί πολλά προβλήματα (14π.). Παράλληλα, η αντίπαλος της Εθνικής εκμεταλλεύτηκε τα επιθετικά ριμπάουντ. Ένα απ’ αυτά που έδωσε το δικαίωμα για πέντε πόντους σε μία επίθεση (είχε προηγηθεί καλάθι και φάουλ και άστοχη βολή), με αποτέλεσμα να αποσπαστούν με 3 πόντους (39-36).

Μετά από 18 λεπτά αγώνα ο Γιάννης Αντετοκούνμπο δεν είχε απάντηση στην αμυντική προσπάθεια των αντιπάλων του.

Η Ελλάδα διατήρησε την επαφή με το σκορ χάρη στα τρίποντά της (5/11, 45%), ωστόσο την ίδια στιγμή οι Τσέχοι είχαν τη δημιουργία (14 ασίστ, έναντι 8) και την υπεροχή κοντά στο καλάθι (26 πόντοι, έναντι 14).
Όταν η Ελλάδα περιόρισε τον Βέσελι, ήρθε να την «πληγώσει» ο Πάτρικ Άουντα. Τελείωσε το πρώτο ημίχρονο με 10 πόντους, ανάμεσά τους 8 τελευταίους για την ομάδα του.

Η έναρξη της 3ης περιόδου βρήκε τους Τσέχους να μην αλλάζουν τη… συνταγή: Μπάλβιν και Βέσελι, απέναντι στους Αντετοκούνμπο και Παπαγιάννη.

Ενώ ο Μπάλβιν έδινε πόντους με τη δύναμή του, ο Giannis το έκανε από τη γραμμή.

Ο Καλάθης με ένα τρίποντο (47-45 η Τσεχία) θέλησε να ξυπνήσει την ελληνική επίθεση. Αυτό ήταν η,.. σπίθα.
Το ξέσπασμα του Giannis
Η «φλόγα» ήρθε λίγο αργότερα με ένα γκολ φάουλ του Γιάννη, σε μία κατοχή που ανανεώθηκε τρεις φορές, προκειμένου η Ελλάδα να βρει στόχο (49-48). Το έμμεσο τρίποντο ακολούθησε άλλο ένα δίποντο του σταρ των Μπακς έφερε την Ελλάδα μπροστά στο σκορ (50-49).
Ένα σερί μόλις 5-0 που ήρθε με μεγάλο κόπο. Τα πολλά κερδισμένα φάουλ έφεραν την Εθνική στο μπόνους των βολών από νωρίς στην γραμμή. Και για ένα μεγάλο, χρονικό διάστημα, η γαλανόλευκη έπαιρνε σκορ από εκεί.

Την ίδια ώρα οι Τσέχοι είχαν λύσεις, μικρές, αλλά πολύτιμες. Με το σκορ στο 60-55 πήρε την ευθύνη ο Λαρεντζάκης με ένα τρίποντο που έλειπε για το 60-58.

Ο Γιάννης ανέλαβε το προσπέρασμα της Ελλάδας με προσωπική ενέργεια. Σχεδόν μόνος εναντίον όλων. Καλάθι και φάουλ. Σκορ: 61-60.
Και όμως, αντί η περίοδος να λήξει υπέρ της Εθνικής που φάνηκε να έχει το μομέντουμ, οι Τσέχοι βρήκαν σκορ πίσω από το τρίποντο. Σκορ 3ης περιόδου: 67-63.

Παπαπέτρου… on fire
Το δεκάλεπτο ξεκίνησε με ένα τρίποντο του Παπαπέτρου (67-66) και δύο εξαιρετικές άμυνες από Λαρεντζάκη κι Παπαπέτρου.
Το δεύτερο από τον «Παπ» (είχε 6 πόντους και μία τάπα σε σκάρτα δύο λεπτά) έφερε και ένα κερδισμένο αντιαθλητικό φάουλ. Ατο φινάλε της ελληνικής επίθεσης το σκορ είχε διαμορφωθεί σε 69-67. Και το κυριότερο, τον Βέσελι στα τέσσερα ατομικά σφάλματα.

Η ελληνική άμυνα έμοιαζε απροσπέλαστη, αλλά η Εθνική αστόχησε σε τρία συνεχόμενα και ανοικτά σουτ. Δεν έκανε το ίδιο και ο Χρούμπαν, 70-69 μπροστά η Τσεχία, μέχρι ο Σλούκας να αλλάξει ξανά το σκορ (72-70) και ο Γιάννης – στον αιφνιδιασμό – έκανε το 74-70.

Κι ο Λαρεντζάκης που ήρθε απο τον πάγκο αργά στο παιχνίδι, έγινε ρυθμιστής. Νέο τρίποντο για το 78-70, με την Ελλάδα να έχει τέτοια διαφορά για πρώτη φορά στην αναμέτρηση.
Η Ελλάδα, όπως και στην προηγούμενη περίοδο, είχε το μπόνους των βολών από νωρίς. Και το εκμεταλλεύτηκε μέχρι τελευταίας… σταγόνας. Σε μία βραδιά όπου οι διεθνείς σούταραν πάνω από 85%.

O Μπάλβιν επιχειρήσε να κρατήσει ζωντανή την Τσεχία, με δύο απανωτά δίποντα. Αλλά ο Γιάννης είχε άλλη άποψη: Τρίποντο 2:14 πριν το τέλος και 86-78.Το πρώτο του μετά από έξι άστοχες προσπάθειες.
Η αντίπαλος της Εθνικής δεν άφησε το ματς να κυλίσει, δίχως να αντιδράσει. Ένα σερί του Βέσελι (5-0) έριξε τη διαφορά στο -5 (88-83).
Ενενήντα δεύτερα για να καθοριστεί ο νικητής. Το… τελειωτικό χτύπημα το έδωσε ο Γιάννης Αντετοκούνμπο (26π. σε εκείνο το σημείο) με νέο τρίποντο για το 91-83 μέσα σε πανζουρλισμό.

Η Ελλάδα, παρά το κυνήγι της Τσεχίας μέχρι το φινάλε, ξεπέρασε το πρώτο εμπόδιο και είναι στους «8», όπου θα αντιμετωπίσει τη Γερμανία για μία θέση στην τετράδα.