Με τρομερή άμυνα και καθοριστικά σουτ του Αγραβάνη στην παράταση, ο Προμηθέας νίκησε 76-69 τον ΠΑΟΚ και προκρίθηκε για 2η σερί χρονιά στον τελικό Κυπέλλου.

Προσπάθησε πολύ ο «Δικέφαλος του Βορρά», ο οποίος βρέθηκε πίσω με διψήφια σκορ στην κανονική διάρκεια, αλλά με πρωταγωνιστές τους Γκρίφιν και Λοβ κατάφερε να στείλει το ματς στην παράταση (60-60 η κανονική διάρκεια).

Στην παράταση όμως, οι Πατρινοί έπαιξαν σπουδαία άμυνα και με κρίσιμα καλάθια έτρεξαν ένα σερί 12-0 που τους έδωσε τη νίκη.

Πρώτος σκόρερ των Πατρινών, ήταν ο Τζέριαν Γκραντ με 24 πόντους, αλλά παραλίγο να είναι και …μοιραίος αφού αστόχησε στο τέλος της κανονικής διάρκειας για να δώσει το ροζ φύλλο στην ομάδα του.

Από την ομάδα του ΠΑΟΚ, ξεχώρισαν οι Γκρίφιν και Λοβ.

Τα δεκάλεπτα: 11-18, 29-35, 40-46, 60-60 κ.δ., 69-76 παρ.

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Μπιτς 5 (1), Κονατέ 6, Λοβ 20 (2), Γκρίφιν 21 (3), Τσαλμπούρης 2, Μαργαρίτης, Κακλαμανάκης 4, Καμπερίδης 6, Παπαντωνίου, Τέρνερ 5.

Προμηθέας Πάτρας (Γιατράς): Αγκμπελίζ 6, Τζεράι Γκραντ 6 (10ριμπ.), Λούντζης 5, Έβανς 6, Δ. Αγραβάνης 9 (2), Φορντ 8 (2), Χριστοδούλου 6, Τζέριαν Γκραντ 24 (2), Αθηναίου 3, Γιαννόπουλος 3 (1), Μίλερ.