Μετά τον Στέφανο Τσιτσιπά και η Μαρία Σάκκαρη πήρε τη νίκη απέναντι στην Πέτρα Μάρτιτς με 2-0 σετ (6-3, 6-3), με την Ελλάδα να παίρνει για πρώτη φορά το προβάδισμα κόντρα στην Κροατία στο United cup.

Η Ελλάδα συνέχισε τις καλές εμφανίσεις στο United Cup, με τη Μαρία Σάκκαρη να επικρατεί της Πέτρα Μάρτιτς με 2-0 σετ (6-3, 6-3) και να δίνει στη χώρα μας το προβάδισμα με 2-1 έναντι της Κροαρίας στο United cup.

Μετά τον Στέφανο Τσιτσιπά, κι η Ελληνίδα τενίστρια έκανε το καθήκον της. Η Σάκκαρη μπήκε δυναμικά, με την Κροάτισσα να παλεύει, αλλά να χάνει το πρώτο σετ με 6-3.

Η Μαρία μπήκε δυναμικά και στο 2ο σετ και προηγήθηκε με 2-0 games, με τη Μαρτιτς να προσπαθεί, αλλά να μην καταφέρνει να φέρει το ματς στα ίσα. Η Σάκκαρη με το ίδιο σκορ κατέκτησε και το 2ο σετ, δίνοντας έναν ακόμα σημαντικό βαθμό στη χώρα μας.