Τζέιμς Χάρντεν και Κέβιν Ντουράντ νίκησαν τους Μπακς με τον Κρις Μίντλετον να αστοχεί στο τέλος στο σουτ που θα έδινε τη νίκη στο Μιλγουόκι.

Η πρώτη μονομαχία της νέας rivalry που γεννήθηκε στο ΝΒΑ, είχε τεράστιο ενδιαφέρον. Οι Νετς έπαιξαν, βέβαια, χωρίς τον Καϊρί Ίρβινγκ, οπότε δεν ήταν η ομάδα που θα βλέπουμε από εδώ και στο εξής, όμως ο Τζέιμς Χάρντεν κι ο Κέβιν Ντουράντ έκαναν αυτό που όλοι περίμεναν, κουβάλησαν τους συμπαίκτες τους και τους οδήγησαν στη νίκη (125-123) απέναντι στους Μπακς του Γιάννη Αντετοκούνμπο.

Στο 9-6 ανέβηκαν οι Νετς που έχουν 7-4 εντός έδρας, στο 9-5 έπεσαν οι Μπακς που έχουν τέσσερις ήττες σε επτά εκτός έδρας αγώνες. Με πέντε λάθη έκλεισαν τον αγώνα τα Ελάφια, που εκτέλεσαν 21 περισσότερα σουτ και τρεις περισσότερες βολές.

Χάρντεν (34 πόντοι από 10/15 δίποντα, 3/10 τρίποντα και 5/6 βολές, 6 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 6 λάθη σε 41 λεπτά) και Ντουράντ (30 πόντοι από 8/17 δίποντα, 2/4 τρίποντα και 8/9 βολές, 9 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 2 μπλοκ σε 36 λεπτά) ηγήθηκαν των γηπεδούχων, με τον Τζο Χάρις να έχει 20 πόντους από 5/7 τρίποντα και τους ΝτιΆντρε Τζόρνταν (12 πόντοι – 12 ριμπάουντ) – Τζεφ Γκριν (14 πόντοι από 4/5 τρίποντα) να ακολουθούν.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν ο κορυφαίος των Μπακς (34 πόντοι από 11/20 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 6/8 βολές, 12 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 λάθος σε 40 λεπτά), με τον Τζρου Χόλιντεϊ να κάνει συγκλονιστική προσπάθεια και στις δύο άκρες του παρκέ (22 πόντοι από 6/12 δίποντα, 2/4 τρίποντα και 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ σε 37 λεπτά) και τον Κρις Μίντλετον να ακολουθεί (25 πόντοι από 10/15 δίποντα, 5/6 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα) κι ας είχε 0/5 τρίποντα κι ας αστόχησε στο τελευταίο σουτ.

Το πρόβλημα των Μπακς ήταν πως ο πάγκος δεν βοήθησε, δεν υπήρχε παίκτης πίσω από τους Χόλιντεϊ, Μίντλετον, Γιάννη, Λόπεζ να προσφέρει λύσεις, βέβαια απέναντι βρίσκονταν ο Χάρντεν κι ο Ντουράντ, δύο από τους πέντε-έξι κορυφαίους παίκτες του ΝΒΑ, οπότε το σημαντικό για το Μιλγουόκι θα είναι να “διαβάσει” αυτή την ήττα και να χτίσει για το μέλλον.

Ο ΑΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΤΩΝ ΑΝΤΕΤΟΚΟΥΝΜΠΟ

Ο Γιάννης μπήκε πολύ επιθετικά στον αγώνα, πάτησε το γκάζι, έβαλε το πρώτο τρίποντο που επιχείρησε και προσπάθησε να φορτώσει τους αντιπάλους του με φάουλ, μοίρασε άψογα τη μπάλα και πήγε στον πάγκο για τις πρώτες ανάσες με 5/2/4. Στη δεύτερη περίοδο ήταν ασταμάτητος, απέφυγε τα λάθη, οι Νετς δεν είχαν παίκτη να τον περιορίσει και στο ημίχρονο μετρούσε 16 πόντους, πέντε ριμπάουντ και τέσσερις ασίστ.

Στην τρίτη περίοδο δεν πήρε πολλές μπάλες, ο προπονητής του προτίμησε να τον κρατήσει πιο φρέσκο για το τέταρτο δωδεκάλεπτο, αυτός έκανε ό,τι μπορούσε, πραγματικά ήταν εξαιρετικός, αλλά υπήρξαν μεγάλα διαστήματα που έμοιαζε απλώς να παρακολουθεί. Συνολικά πάντως ήταν εντυπωσιακός και τρομερά συγκεντρωμένος, αυτό το 48λεπτο θα το δει και θα το ξαναδεί.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-34, 57-56, 94-89, 125-123

ΝΕΤΣ (Νας): Ντουράντ 30 (8/17 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 8/9 βολές, 9 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 μπλοκ, 3 λάθη), Γκριν 14 (4/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Χάρις 20 (5/7 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Τζόρνταν 12 (6/6 δίποντα, 12 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 μπλοκ), Χάρντεν 34 (10/15 δίποντα, 3/10 τρίποντα, 5/6 βολές, 6 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 1 μπλοκ, 6 λάθη), Πέρι 2, Καμπαρό, Σάμετ 5 (1), Μπράουν 8

ΜΠΑΚΣ (Μπουντενχόλζερ): Αντετοκούνμπο 34 (11/20 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 6/8 βολές, 12 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 λάθος), Μίντλετον 25 (10/15 δίποντα, 0/5 τρίποντα, 5/6 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα, 2 λάθη), Λόπεζ 15 (2/8 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Χόλιντεϊ 22 (6/12 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), ΝτιΒιντσέντζο 8 (2), Πόρτις 4 (7 ριμπάουντ), Κόνατον 9 (3/5 τρίποντα), Φορμπς 4 (2/7 σουτ)