H Εθνική μπάσκετ ηττήθηκε από τη Λιθουανία (92-67) στη φάση των «16» του Mundobasket 2023 και μένει εκτός προημιτελικών της διοργάνωσης, ό,τι αποτέλεσμα και να φέρει την Κυριακή (03.09 / 11:40) κόντρα στο επίσης αποκλεισμένο, Μαυροβούνιο.

Ήττα – Αποκλεισμός για την εθνική μπάσκετ στο Mundobasket 2023. Η γαλανόλευκη γνώρισε την συντριβή από την Λιθουανία με 92-67 στην 1η αγωνιστική του 10ου ομίλου, στη φάση των «16», ένα αποτέλεσμα που της έκοψε κάθε ελπίδα πρόκρισης στην επόμενη φάση και έδωσε το «εισιτήριο» στην Λιθουανία (προκρίθηκε μαζί με τις ΗΠΑ).

Γουόκαπ και Λαρεντζάκης οδηγούσαν την εθνική στο πρώτο μέρος, στο οποίο προηγήθηκε και με +8, αλλά το δεύτερο μέρος ανήκε στην παρέα του Γιόνας Βαλαντσιούνας που εξασφάλισε την πρόκριση στα προημιτελικά ήδη από σήμερα (01/09), αφήνοντας εκτός και το Μαυροβούνιο, τελευταίο αντίπαλο των παικτών του Δημήτρη Ιτούδη την Κυριακή (03/09). Άποντος έμεινε ο αρχηγός, Κώστας Παπανικολάου!

Ο Ρόκας Γιοκουμπάιτις ήταν ο κορυφαίος της ομάδας του Μακσβίτις με 19 πόντους και 6 ασίστ, ενώ μεγάλη ζημιά έκανε στην «επίσημη αγαπημένη» ο Ίγκνας Μπραζντέικις με 18 πόντους. Ο Εϊμάντας Μπέντζιους σημείωσε 15 πόντους.

Ο αγώνας
Για άλλη μία φορά, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα είχε ένα μέτριο ξεκίνημα στο ματς. Οι Λιθουανοί εκμεταλλεύτηκαν τις κακές εκτελέσεις των παικτών του Ιτούδη (με δύο έρμπολ) και έφτασαν γρήγορα στο 9-2 (3′). Στη συνέχεια, ο Γουόκαπ το πήρε… προσωπικά, έβαλε 10 πόντους, δημιούργησε άλλο ένα καλάθι και οδήγησε την Εθνική σε σερί 13-4, για το 15-13. Οι παίκτες του Μακσβίτις βρήκαν κάποια καλάθια στο τέλος των επιθέσεων, καταφέρνοντας έτσι να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο στην ισοπαλία (20-20).

Το ξεκίνημα στη δεύτερη περίοδο ήταν ιδανικό, με την Ελλάδα να κάνει ένα 4-0 χάρη σε μία άμυνα και ένα κλέψιμο, οδηγώντας τους τυπικά γηπεδούχους εσπευσμένα στον πάγκο. Ρογκαβόπουλος και Παπαπέτρου οδήγησαν την επίθεση της “γαλανόλευκης” στα επόμενα λεπτά, με τη διαφορά να φτάνει στο +8 (35-27, 17′). Βαλαντσιούνας και Γιοκουμπάιτις έδωσε… ανάσες στη χώρα τους, μειώνοντας σημαντικά πριν το ημίχρονο (43-39).

Οι Λιθουανοί ξεκίνησαν στο δεύτερο ημίχρονο… περίπου όπως στο πρώτο και με ένα σερί 8-3 πέρασαν μπροστά στο σκορ (47-46, 22′). Στη συνέχεια έφτασαν και στο +6 (54-48) με τρίποντο του Νορμάντας. Ο εκπληκτικός Γουόκαπ και ο Μωραϊτης απάντησαν με τον ίδιο τρόπο για το 54-54. Οι παίκτες του Μακσβίτις ωστόσο διατήρησαν την ψυχραιμία τους αυτήν τη φορά και κατάφεραν να κλείσουν το τρίτο δεκάλεπτο στο +6 (64-58, μετά από “buzzer beater” τρίποντο του Μοτιεγιούνας.

Η Ελλάδα έδειξε να… μένει από δυνάμεις στην τελευταία περίοδο, με τους τυπικά γηπεδούχους να ξεφεύγουν πολύ γρήγορα στο +14 (74-60). Το 13/22 των Λιθουανών στα τρίποντα τους οδήγησε στο 74-60, με έξι λεπτά να απομένουν και το ματς να… φεύγει από τα ελληνικά χέρια. Ωστόσο δεν σταμάτησαν εκεί, με τον Ντίμσα να… πυροβολεί έξω από τα 6.75μ. και να… εκτοξεύει τη διαφορά στο +20 (84-64). Τα τελευταία τρία λεπτά απέκτησαν διαδικαστικό χαρακτήρα, με τη Λιθουανία εν τέλει να επικρατεί με 92-67.

Τα δεκάλεπτα: 20-20, 39-43, 64-58, 92-67
Λιθουανία (Μακσβίτις): Μπέντζιους 15 (2/2 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 2/2 βολές), Μπραζντέικις 18 (4/4 δίποντα, 3/3 τρίποντα), Ντίμσα 6 92), Γιοκουμπάιτις 19 (3/5 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 4/4 βολές, 6 ασίστ), Καρινιάουσκας, Κουζμίνσκας 5 (1), Μαλντούνας, Μοτιεγιούνας 8 (1), Νορμάντας 3 (1), Σεντεκέρσκις, Σιρβίντις, Βαλαντσιούνας 15 (6/9 δίποντα, 9 ριμπάουντ)

Ελλάδα (Ιτούδης): Αντετοκούνμπο 2, Μποχωρίδης, Χατζηδάκης, Λαρεντζάκης 17 (3/4 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 2/2 βολές), Λούντζης 2, Μωραΐτης 5 (1), Παπαγιάννης 4, Παπανικολάου (0/4 τρίποντα), Παπαπέτρου 9 (1), Ρογκαβόπουλος 7, Γουόκαπ 21 (3/10 δίποντα, 5/10 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 7 ασίστ)