Μια καταπληκτική Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο δεύτερο ημίχρονο διέλυσε με 6-2 τη Ρόμα των πολλών τραυματισμών και έκλεισε από χθες θέση στον τελικό του Europa League.

Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 1-2 από τους Ιταλούς που έκαναν τρεις αναγκαστικές αλλαγές μέχρι το 37′.

Όμως στο δεύτερο μέρος έκαν την ολική ανατροπή και ουσιαστικά μετέτρεψαν τη ρεβάνς σε τυπική διαδικασία, αφού η Ρόμα χρειάζεται νίκη με 5 γκολ διαφορά για να προκριθεί…

Κορυφαίοι για τους γηπεδούχους ήταν οι Μπρούνο Φερνάντες και Καβάνι που πέτυχαν από δύο γκολ και ο Πογκμπά που έβαλε ένα. Το έκτο τέρμα σημείωσε λίγο πριν το τέλος ο Γκρίνγουντ.

Όλα ανοιχτά στο άλλο ζευγάρι

Πολύ μικρό προβάδισμα απέκτησε η Βιγιαρεάλ με τη νίκη της 2-1 επί της Άρσεναλ με τα γκολ του Μανού Τριγκέρος και του Ραούλ Αλμπιόλ στο 1ο ημίχρονο. Ελπίδες για τους Λονδρέζους έδωσε το εύστοχο πέναλτι του Νικολά Πεπέ.

Το τελικό σκορ αφήνει ανοιχτά όλα τα ενδεχόμενα αφού με νίκη με 1-0 οι Άγγλοι θα περάσουν στον τελικό στην Πολωνία…