Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ δεν λυπήθηκε τη Σαουθάμπτον που από το πρώτο λεπτό έπαιζε με 10 παίκτες και τη διέλυσε με 9-0...

Η Γιουνάιτεντ σοφάρισε την πιο ευρεία νίκη της σε επίπεδο Premier League. Είχε νικήσει με το ίδιο σκορ την Ίπσουιτς το 1995.

Από την άλλη, το 2019 η Σαουθάμπτον είχε γνωρίσει την εντός έδρας ήττα με το ίδιο σκορ (!) από τη Λέστερ.

Ο Γουάν Μπισάκα άνοιξε το σκορ στο 18ο λεπτό, ο Ράσφορντ έκανε το 2-0 στο 25ο. Το 3-0 έγινε ύστερα από τέσσερα λεπτά με το αυτογκόλ του Μπέντναρεκ. Στο 39′ ήλθε ο Καβάνι να κάνει το 4-0. Ο Μαρσιάλ στο 69′ έκανε το 5-0, ο ΜακΤόμινεϊ ύστερα από δύο λεπτά το 6-0. Στο 87ο λεπτό με πέναλτι ο Μπρούνο Φερνάντες έκανε το 7-0. Στο 90′ (και ενώ οι φιλοξενούμενοι έπαιζαν με 9 παίχτες) είχαμε το δεύτερο γκολ του Μαρσιάλ για το 8-0. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Τζέιμς στο τέταρτο λεπτό του επιπρόσθετου χρόνου.

Η Γιουνάιτεντ έφτασε τους 44 βαθμούς και έπιασε στην πρώτη θέση της Premier League τη Σίτι, η οποία όμως έχει δύο ματς λιγότερα…